◀ Wróć do programuKoncert: Wernyhora

Wernyhora to muzyczne trio z Podkarpacia grające muzykę folkową o źródłach z karpackiego pogranicza Polski i Ukrainy. Zespół od 2020 r. zdobył szereg nagród muzycznych na festiwalach folkowych i world music min. Nagrodę Główną na Mikołajkach Folkowych (2020), I nagrodę na Festiwalu „Nowa Tradycja” (2021) a także dwukrotnie II nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku (2022, 2023). Ostatnio zaś grupa otrzymała nominację do nagrody Best New Talent przyznawanej przez UPBEAT, czyli europejską platformę festiwali world music.

Wernyhora ma na koncie ponad 50 koncertów w Polsce i zagranicą. Zespół występował m.in. na scenach Etno Portu w Poznaniu (2021), Festiwalu w Rudolstadt w Niemczech (2022), World Music Festiwal w Bratysławie w Słowacji (2022), Folkest Festival w San Daniele we Włoszech (2023), wkrótce zagra także na Balkanik Festival w Bukareszcie w Rumunii. Zespół wydał dwie płyty „Bojkowski głos Bieszczadu” oraz „Tolokę”.

W swoich poszukiwaniach muzycy Wernyhory sięgają do tradycyjnych pieśni Karpat Wschodnich utożsamianych z zwłaszcza z folklorem muzycznym społeczności Bojków. Choć grupa bazuje na oryginalnych melodiach i słowach pieśni ludowych, to twórczo rozwija je poprzez użycie wyjątkowego historycznego instrumentarium. Te ostatnie w połączeniu z charyzmatycznym głosem wokalistki tworzą niezwykłe i niespotykane połączenie.

WSTĘP WOLNY

Daria Kosiek - wokalistka o silnym i charakterystycznym głosie, znanym zarówno na polskiej scenie folkowej jak i na scenie muzyki tradycyjnej. Laureatka kilku konkursów i Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Daria jest przedstawicielką mniejszości ukraińskiej zamieszkującej od wielu pokoleń ziemie wchodzące w skład obecnej Polski. Warte podkreślenia jest również to, że jest ona potomkinią osób deportowanych z pogranicza polsko-ukraińskiego w latach po II wojnie światowej. Odpowiednio dobieranym repertuarem i emocjami przekazywanymi w swym śpiewie pragnie ona przywracać pamięć o kulturze muzycznej społeczności wysiedlonej osiem dekad temu z Karpat jak również podtrzymywać muzyczne tradycje swoich przodków, brutalnie wykorzenionych z ziemi ojców.

Anna Oklejewicz - multiinstrumentalistka grająca w Wernyhorze na instrumentach smyczkowych, w tym na skrzypcach, fidelu, rebeku oraz viola da gamba.

Maciej Harna - multiinstrumentalista grający w zespole na lirze korbowej (hurdy gurdy) oraz drymbie. Twórca i wieloletni lider zespołu Orkiestry jednej góry Matragony, wieloletni edukator muzyczny, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Wernyhorze odpowiada nie tylko za grę na wspomnianych instrumentach, ale także za opracowania i piękne aranżacje utworów granych przez zespół.

Z muzyką zespołu można zapoznać się m.in. na:
https://soundcloud.com/wernyhora_sanok
https://open.spotify.com/artist/2ejvzwyMiTU8Fao0KAWetT?si=ZfH_a_BpR2e5vXjhscb2UA


◀ Poprzedni film     Następny film ▶

◀ Wróć do programu