◀ Wróć do programu



Precious

(oryg. Precious, język oryginału: angielski, niemiecki)
real. Martina Bernasconi, Amarachi Precious Chukwukezie, Theresa Elisabeth Thuß, Zofia Janiszewska, 19’
2022

Inspirujący wynik współpracy studentek antropologii społecznej i kulturowej z pochodzącymi z Afryki Subsaharyjskiej studentami, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie. Dokument powstał w ramach prowadzonego na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie seminarium Antropologii Wizualnej. Główną osią filmu jest wywiad przeprowadzony z młodą Nigeryjką Precious, która zdołała uciec przed wojną w Ukrainie i tymczasowo osiedlić się w Berlinie. FFilm ukazuje zmagania dziewczyny związane z organizowaniem życia w nowym mieście, traumami, doświadczeniem rasizmu, ale mowi także o jej marzeniach i planach na przyszłość. Dla Autorek szczegolnie istotny byl proces wspoltworzenia filmu przez wszystkie zaangażowane w niego osoby, łącznie z bohaterką. Ich wzajemne relacje, przeradzające się w przyjaźń, są także otwarcie pokazane w dokumencie.

Martina Bernasconi urodziła się w 1998 roku i dorastała w Ticino (Szwajcaria). W 2017 roku przeprowadziła się do Berlina, gdzie po ukończeniu studiów licencjackich rozpoczęła studia magisterskie na Wydziale Antropologii Społecznej i Kulturowej na Wolnym Uniwersytecie Berlina. Jej zainteresowanie dokumentem i antropologią wizualną zaowocowało pracą przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno 2022.

Amarachi Precious Chukwukezie urodziła się w 1999 roku w Lagos (Nigeria). W 2015 roku ukończyła liceum, 6 lat później przeprowadziła się do Ukrainy, by rozpocząć naukę psychologii. Po opuszczeniu Ukrainy w lutym 2022 roku Precious spotkała studentów antropologii wizualnej na Wolnym Uniwersytecie Berlina i włączyła się w pracę nad tworzeniem filmu etnograficznego. Obecnie mieszka w Berlinie i jest na studiach magisterskich nauk humanistycznych, sztuki i myśli społecznej w Bard College Berlin.

Theresa Elisabeth Thuß urodziła się w 1995 roku i dorastała w Berlinie (Niemcy). Po ukończeniu studiów licencjackich na Wolnym Uniwersytecie Berlina rozpoczęła naukę na antropologii społecznej i kulturowej oraz na interdyscyplinarnych studiach latynoamerykańskich na Wolnym Uniwersytecie Berlina i El Colegio de México w Meksyku. Interesuje się feminizmem, badaniami nad płcią, antropologią afektu i emocji, myślą dekolonizacyjną oraz antropologią wizualną i cyfrową. Obecnie pracuje jako asystentka w Instytucie Antropologii Społecznej i Kulturowej na Wolnym Uniwersytecie Berlina.

Zofia Janiszewska urodziła się w 1988 roku w Krakowie. W 2013 roku ukończyła studia licencjackie na etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2015 roku mieszka i pracuje w Berlinie. Początkowo zajmowała się projektami pomocowymi dla uchodźców, obecnie koordynuje projekty w stowarzyszeniu moment.mal, gdzie organizuje kursy jogi dla dzieci. Po przerwie w nauce Zofia powróciła na Wolny Uniwersytet Berlina i obecnie realizuje program antropologii społecznej i kulturowej na stopniu magisterskim, koncentrując się głównie na tematach związanych z migracją.


◀ Poprzedni film     Następny film ▶

◀ Wróć do programu