◀ Wróć do programuPowrót do Changi

(oryg. Changa Revisited, język oryginału: maa, suahili)
real. Leonard Kamerling, Peter Biella, 60’
2017

Powrót do Changi to poruszająca opowieść o życiu Toreto ole Koisenge, członka starszyzny Masajów w tańzańskiej wsi, ukazująca historię jego rodziny na przestrzeni dekad kulturowych i ekonomicznych przemian. Filmowa historia prezentuje dwa punkty w czasie, które dzieli 30 lat. Dokument wykorzystuje zdjęcia i nagrania dźwiękowe wykonane w 1980 roku przez antropologa i filmowca Petera Biellę, łącząc je ze współczesnymi materiałami wideo.

Leonard Kamerling jest kuratorem filmowym i emerytowanym profesorem Muzeum Północy Uniwersytetu Alaski. Jego filmy o rdzennych kulturach Alaski zdobyły wiele międzynarodowych nagród, a film Uksuum Cauyai: Bębny zimy został wpisany do Narodowego Rejestru Filmowego Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych w 2006 roku. Przez całą karierę Leonard Kamerling zajmował się przede wszystkim kwestią reprezentacji kulturowej w filmie oraz rolą, jaką może odegrać film dokumentalny w eliminowaniu stereotypów i wiarygodnym tłumaczeniu jednej kultury na drugą.

Peter Biella kieruje programem antropologii wizualnej na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco. Kręcił filmy w USA, Egipcie, Salwadorze, Peru i Rumunii, ale jego głównym zainteresowaniem są działania z Masajami w Tanzanii. Jego ostatni film – The Chairman and the Lions –zdobył pierwsze miejsce na festiwalu EtnoFilm w Chorwacji oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Zanzibarze.


◀ Poprzedni film    

◀ Wróć do programu