◀ Wróć do programu



Ofir

(oryg. Ophir, język oryginału: angielski, tok pisin, nasioi)
real. Alexandre Berman, Olivier Pollet, 97’
2020

Ofir opowiada historię niezwykłej rewolucji rdzennych mieszkańców Bouganville w Papui Nowej Gwinei, która ma szansę doprowadzić do powstania tam nowego państwa. Przy swojej poetyckiej narracji film jest dramatyczną opowieścią o pragnieniu, wolności i niezależności. Dokument przygląda się największemu konfliktowi na Pacyfiku od czasów II wojny światowej, odsłaniając widoczne i ukryte przed wzrokiem skutki kolonizacji.

Alexandre Berman to francuski dokumentalista i montażysta mieszkający w Paryżu. Współreżyserował z Olivierem Polletem dokument Syndrom Panguny, który to film był finalistą Nagrody Alberta Londresa w roku 2017. W 2018 roku ukazał się pełnometrażowy film dokumentalny Alexandre’a Bermana – Norvège: Les Ombres sur la Mer – przedstawiający historie o dziedzictwie kulturowym Norwegii.

Olivier Pollet jest dziennikarzem śledczym i wielokrotnie nagradzanym filmowcem, producentem i badaczem mieszkającym w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatniej dekady jego prace koncentrowały się na odpowiedzialności korporacyjnej, prawach człowieka, kwestiach środowiskowych i spuściznach kolonialnych. Współpracował z rdzennymi społecznościami w regionie Papui Nowej Gwinei. Jego filmy były często wyróżniane na festiwalowej scenie, m.in. dzięki nominacji do Albert Londres Prize, najbardziej prestiżowej nagrody dziennikarskiej we Francji. Najnowszym projektem Oliviera Polleta jest wielokrotnie nagradzany film dokumentalny Ophir (2020) oraz jego multimedialny edukacyjny odpowiednik – The Colonial Syndrome (2021).


◀ Poprzedni film     Następny film ▶

◀ Wróć do programu