◀ Wróć do programu



Stany przeszłe

reż. Olga Blumczyńska, 23′, USA 2015

Języki: polski

Napisy: angielskie

Polska emigrantka - Martynka - mieszkająca od 15 lat na Manhattanie rozwodzi się z mężem Amerykaninem i postanawia poszukać swojego nowego domu na Greenpoincie.

To dzielnica, która kojarzyła się jej z polską przaśnością i typem emigranta, z którym nie chciała się utożsamiać. Dzisiaj jednak stwierdza, że tęsknota za rodziną przyciąga ją właśnie tutaj. Poza tym Greenpoint zmienia się w międzykulturowy tygiel i to ostatni moment, żeby posmakować życia wśród rodaków. Bohaterka nawiązuje kontakt z ludźmi, którzy przybyli do Nowego Jorku 20-30 lat temu, kompletnie niegotowi na to, co miało ich czekać za oceanem. Jej sąsiad -Henryk staje się jej przyjacielem i pomocnikiem w trudnych chwilach. Helena – starsza pani mieszkająca w domu seniora - inspiruje ją do stworzenia projektu artystycznego. Bohaterka poznaje ich determinację, opowieści o samotności, strachu, ale też o odnajdywaniu swojego miejsca na obcej ziemi. Słucha tych historii emigracji, rozprawiając się jednocześnie ze swoją przeszłością. W nadziei, że to pomoże jej przełamać poczucie samotności i wyobcowania w Nowym Jorku.

W filmie współczesność przeplata się z przeszłością - sceny z dzisiejszego Nowego Jorku współgrają z archiwaliami sprzed 30 lat.


◀ Wróć do programu